کاروانسرای شاه عباسی

این کاروانسرا که گویا بر جایگاه کاروانسرای قدیمی تری ساخته شده از جمله کاروانسراهای سبک صفوی و یکی از کاملترین کاروانسراهای بین راهی به شمار می رود . این کاروانسرا به شیوه معروف چهار ایوانی و با آجر ساخته شده و به لحاظ برخورداری   از  فضاهای متنوع  و تجهیزات ایمنی قدیم و جریان همیشگی آب و جهات بهداشتی یکی از رباطهای کم نظیر منطقه بوده است . 

ساختمان کاروانسرا شامل : ساباط (با پوشش یزدی بندی )، ایوانهای بیرونی ، هشتی ورودی ، حیاط مرکزی ، حوضخانه و مهتابی و چهار  هشتی زیبا   و فضاهای سرپوشیده ی (سول) شرقی و غربی و جمعاً  صد ایوان و اتاق و اجاق برای استفاده کاروانیان بوده است  .

هم اکنون میراث فرهنگی میبد و یک مرکز فرهنگی (کتابخانه مرکز اسناد) در بخشی از بنا استقرار یافته و سول (سالن) شرقی آن جایگاه موزه زیلوهای تاریخی میبد و سول (سالن) غربی آن نیز به عنوان رستوران سنتی و کافی شاپ (سفره سرای شاه عباسی) مورد استفاده همگانی است .

x1261SPACES%20(19).jpg

/ 1 نظر / 23 بازدید
تايماز :: جشن تولد پرشين بلاگ ::

با سلام و خسته نباشيد . در چهارمين سالگرد جشن تولد پرشين بلاگ ، تصميم داريم تا از وبلاگ نويسان فعال سايت در اين جشن دعوت نماييم . لذا از شما در خواست مي شود تا با ثبت نام در وبلاگ جشن تولد پرشين بلاگ در اين جشن حضور داشته باشيد . ضمناً در صورت امکان با قرار دادن لوگوي جشن تولد در وبلاگ خود ما را در برگزاري اين جشن باشکوه ياري نماييد